Blog

Kapitalizm kültürünün yaygınlaşmasıyla, önüne geçilemez bir tüketim çılgınlığı baş gösterdi. Tüketim arttıkça arz arttı. Bunun sonucu pazarlar genişledi ve alışveriş kolaylaştı. Her köşe başı avm ve mağaza. Toplum olarak internetten alışveriş kültürünü giderek benimsemeye başladık. Tabi artan Pazar ve online alışverişin körüklediği bir gerçek var: Dolandırıcılık.


Bir ayakkabının orijinal olduğunu nasıl anlarız? Aynı model iki ayakkabının hangisinin orijinal hangisinin replika olduğunu nasıl anlarız?


Güvenilir mağazalardan, bayilik verilmiş mağazalardan veya markanın kendi şubesinden alışveriş yapmak her zaman bu riski ortadan kaldırır. Online alışverişlerde de bu durum söz konusudur. Markanın veyahut güvenilir mağazaların online mağazalarından alınan ayakkabılarda bu endişe söz konusu olmaz.


İkinci olarak bakılması gereken benzer bir ayakkabının piyasa fiyatıdır. Elbette her pahalı ayakkabı orijinal değildir. Ancak bir ayakkabının asıl fiyatı 600 lirayken ortada çok elzem bir durum yoksa ayakkabı 100 liraya elbette düşmeyecektir.


Bir diğer ayırt edici nokta ayakkabının ağırlığıdır. Orijinal ayakkabılar yapımında kullanılan hammaddeler gereği ve kalitesi itibariyle orijinal olmayan ayakkabıya göre daha ağırdır. Bunu iki ayakkabıyı da elinize alıp tarttığınızda rahatça anlayabilirsiniz.


Önemli bir fark da dikişlerdir. Orijinal marka ayakkabılarda dikişler sık ve sağlamdır. Ancak merdiven altı üretilen ayakkabıların dikişleri seyrek ve patlamaya meyillidir. Bu da dikkat edilince fark edilebilen unsurlardandır.


Çok bilinmeyen ancak kesin olarak orijinal olmadığı kanaatine varabileceğiniz bir ayrıntı da ayakkabının dilinin altında yazan seri numaralardır. Bunları mağazalara götürüp orijinallik testinden geçirebilirsiniz. Orijinal ayakkabıların dilinin altında yazan seri numaralar her iki çiftte de farklıdır. Eğer ayakkabınızda her iki çiftte de yazan seri numarası aynı ise muhtemelen dolandırılmışsınızdır.


Aynı zamanda ayakkabıların alındığı kutular da size bu konuda fikir verebilir. Orijinal ayakkabılar sağlam kutularda satılmaktadır.


Orijinal ayakkabıların iç kaplaması, kumaşı ve boyaması replika ayakkabılara göre daha kaliteli ve sağlamdır.


Orijinal ayakkabılarda numuneler yalnızca belirli numaralar için üretilmiştir. Örneğin erkeklerde Nike markası 42,43 ve 44 numara; kadınlarda ise 37.5; çocuklarda ise 35 numara numune ayakkabı üretmektedir.


Bilhassa internet üzerinden alışveriş yapılacağı vakit orijinal ayakkabıların bayiliklerinden değil de başka mağazalardan alınacağı vakit, ayakkabının katalog çekimlerinde kullanılan fotoğrafların kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Evin bir zemininde çekilmiş olan bir ayakkabının orijinalliği akıllarda soru işareti bırakabilir.


Aynı zamanda ayakkabıları deneme fırsatı bulduğunuz vakit de farkı az çok ayırt edebilirsiniz. Çünkü orijinal ayakkabılar daha rahat, daha konforlu üretilmiştir. Tabanlarında farklı malzeme kullanılmıştır.
Orijinal ayakkabılarda yedek bağcıklar sıkıca plastikle kaplanmış ve yuvarlanmıştır. Ancak replika olan ayakkabılarda genellikle bağcıklarda bu detaya dikkat edilmemektedir.


Aynı model iki ayakkabıyı yan yana tuttuğunuzda da eğer birinin logosu diğerine göre daha silik ve özensiz basılmışsa muhtemelen o ayakkabı orijinal değildir. Çünkü orijinal ayakkabılarda logolar sağlam ve belirgin şekilde ayakkabıya basılmıştır.


Orijinal ayakkabıların tabanı ile üst kısmını elinizle açmayı denediğinizde bunu yapmanı pek mümkün olmaz. Çünkü ayakkabı sağlam bir şekilde yapıştırılmıştır. Ancak orijinal olmayan ayakkabılarda bu durum böyle olmamakla birlikte, açılma yapabilir.


Sahte ayakkabı, ayak sağlığı için zararlı olmakla kalmayıp aynı zamanda da bir fikir hırsızlığıdır.

ADİDAS SUPERSTAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm kategoriler
Instagram Instagram'dan Takip Edin
WeCreativez WhatsApp Support
Merak ettiklerinizi ve yardım almak istediğiniz konuları iletin, hemen yanıtlayalım.
???? Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?